Jan Třeský
Požádal jsem mého kamaráda Honzu Třeského o krátký rozhovor a pár jeho fotografií. Honza i přes jeho nízký věk ( 18 ) je už velmi zkušeným rybářem a hlavně fotografem. Nějakou dobu pracoval ve firmě Mikbaits, která se zabívá výrobou nástrah a návnad na ryby. Na jeho fotografiích je cítit, že má velmi rád přírodu a vím o něm že má fenku Eny, kterou velmi miluje... 

Čau Honzo, jsem rád že sis na mě udělal čas. Pojďme rovnou k věci. Chtěl bych se Tě zeptat na pár otázek, které by mohli naše čtenáře pohybující se kolem rybařiny zajímat. Když jsem zakládal skupinu Night Hunters, byl jsi tenkrát u toho. Měl jsi být součástí projektu, bohužel pro mě jsi v tu dobu byl zasypán prací ve firmě Mikbaits a nakonec jsme se dohodli že Tvou účast prozatím odložíme. Co jsi pro Mikbaits vlastně všechno dělal?

       Ahoj, tenkrát jsem toho měl opravdu hodně. Na firmu Mikbaits jsem byl vázaný pouze dohodou. Má spolupráce spočívala jako u většiny spolupracovníků. Ve tvorbě fotografií, videí, či psaní článků. Dále nějaké grafické úpravy a podobně. Navíc jsem se staral o instagramový účet. Také jsem sem tam dostal boilies na otestování a byl jsem na pozici Taska konzultanta. Párkrát jsem byl i na rybářských výstavách na stánku a v poslední řadě jsem strávil šest týdnů ve firmě kde jsem byl na brigádě. A právě to se stalo osudným. Hanit firmu nijak nechci. Zkrátka jsem poznal jak se určité věci ve skutečnosti mají a také mi chyběla svoboda a samotný požitek z lovu, který mi kvuli neustálým ,,blbostem" jako je produktové focení... chyběl.

Rozhodl ses tedy Mikbaits opustit. Momentálně jsi k někomu něčím vázán, nebo si uživáš pobyt u vody pouze podle svých představ ?

       Vázán na nikoho nejsem, snad jen na lidi kteří mě dovezou k vodě. U vody jsem minimálně a proto si chci tyto chvíle maximálně užít lovem. A co se krmení týče, usadil jsem se mezi skvělou partou kamarádů ve Scrap baits.


Chápu tedy dobře, že ještě nemáš řidičský průkaz. Máš v plánu si ho pořídit ?

       Chápeš dobře, řidičák již skoro měsíc dělám. Myslím že v únoru bych ho mohl úspěšně dokončit. 

U rybářské veřejnosti jsi známí hlavně svými fotografiem a videi. Jak jsi se k tomu vůbec dostal a co používáš za techniku ?

       Před třemi lety jsem si na brigádách vydělal na zrcadlovku. A tehdy to vše začalo. Jsem samouk a vše prišlo časem, občas poradil nějaký ten kamarád. Používám holý základ, kterým si projde asi každý začátečník a to Canon eos 600D a základní objektiv.

Máš nějakou svou fotografii, které si nejvíce vážíš ? Můžeš nám ve stručnosti popsat za jakých okolností vznikla ?

Konkrétní fotografii asi nemám. Vážím si všech fotografií, protože každá v sobě neco ukrývá a zachycuje.

Vím o Tobě že letos doděláš školu. Máš už nějakou představu, jak bude tvůj život probíhat dál ?

       Ano, tohle téma mi probíhá hlavou každou chvíli, den co den. V plánu nic nemám, ono to nějak dopadne. Pár pracovních nabídek mám a prevažuje moznost práce poblíž rybařiny, ovšem mé priority jsou dost odlišné od ostatních lidí. A proto s žádnou z nabídek vyloženě nepočítám

Jaké tedy jsou Tvé priority ? (snad to není moc osobní ...)

         Chci být doopravdy svobodný. Úplně konkrétní nebudu. Ale s čím se netajím je fakt, že se mi nelíbí systém který vládne v této republice. Nechci nikomu nic platit za to, že tu žiju a dodržovat další šílená pravidla. Toužím po opravdové svobodě.

 Také vím že jsi byl donedávna úplný antisportovec, ale to se teď změnilo ...

          Pravdou je, že jsem byl poslední dva roky dost lenoch. Kdysi dávno za mých mladých let jsem sportoval poměrně dost, pak následovala již zmiňovaná pauza a teď se opět vracím ke sportu. Né k žádnému konkrétnímu, jen si jdu párkrat do týdne zaběhat a zacvičit.

Tvou osobní budoucnost už jsme probrali. A co ta rybářská, tam máš nějaké konkrétní plány ?

Plány nemám žádné. Nechám se překvapit, kam mě život zavede.

Spoustu lidí bude určitě zajímat Tvůj nejcenější úlovek. Určitě takový zážitek máš, na který nikdy nezapomeneš. Neptám se ani tak na kilogramy nebo centimetry. Spíše by mne zajímal příběh který tomu předcházel ?

           Ke všem rybám, které jsem ulovil mám v paměti skvělý zážitek a moc si jich vážím. Ať už jsou to vysněné ryby, ulovené z lodi ukotvené v silném proudu. A nebo ty které jsem zdolával i přes hodinu a třeba i po ramena ve vodě u potopených stromů. Ale když vyberu jednu rybu je to ta, která splňuje snad vše, co jsem právě vyjmenoval. Je to stará jikernačka, která je dvoubarevná, neboli two-tone kterou jsem si tolik přál a vybojoval si ji z překážek, které mi stály v cestě. Přesně takové zážitky, jako mi dala tato ryba mě naplňují...

Máš nějaký rybářský vzor ?


Nemám

 Kdy jsi byl naposledy na rybách, jak se Ti dařilo a kdy se znovu chystáš ?

            Stejně jako předminulý rok jsem vyrazil na pár dní k vodě o vánočních svátcích, tentokrát jsem byl prozkoumat novou část řeky Labe. Pobyt a průzkum jsem si užil, ale tentokrát jsem nebyl co se ryb týká tak úspěšný. Další návštěva bude pravděpodobně na jednu vodu, které bych se rád v tomto roce pověnoval. Už jen čekám, až zmizí led 

                                                                                                                                                                                pokračování rozhovoru pod fotkami :-)


       V jeden letní podvečer jsem dostal razantní záběr a hned po zvednutí prutu ryba začala silným tahem plout do překážek, musel jsem do vody. Čím blíže jsem byl u stromu tím větší byla hloubka. Zastavil jsem se v místě, kde byla voda zhruba po ramena a musím přiznat, že u toho stromu to bylo krapet děsivé. Ryba byla samozřejmě uvízlá ve stromě a po velice namáhavém vyprošťování vyjela. Já se dostal do mělčí části vody, kde už jsem krásně stačil. Jenže ryba mě opět překvapila a zajela do pařezu. S velkým štěstím jsem o ni nepřišel a dostal jsem ji na volnější vodu, kde už jsem si z hlavy sundal podběrák.                                                   Zhruba po patnácti minutách přetahování na volné vodě jsem zahlédl, s kým mám tu čest. Zahlédl jsem vysokého lysce, který mi přišel něčím zvláštní, ale nebyl jsem si jist. Na moment jsem úplně ztuhnul a vzpamatoval jsem se, až když ta záhadná ryba proplula kolem mých nohou. Při podebírání jsem nemohl uvěřit, opravdu byl dvoubarevný. Chvilku jsem tam stál a nevěděl co si mám myslet, bylo to úžasné. 


Jaký návazec nejčastěji používá Honza Třeský ?

        Dlouho jsem používal jednoduchý návazec z fluorocarbonu, který mne ale v loňském roce zklamal a tak jsem přešel na ztužené šňůrky. Pořád dělám jednoduché návazce, netřeba nic vymýšlet. Celoročně používám jeden typ návazce

  Spoustu rybářů také vyráží lovit ryby za hranice České republiky. Byl jsi už také ?

Vyloženě kvůli rybařině jsem v zahraničí nebyl


V poslední době se ve velkém množství rozmohli různé rybářské závody. Jaký k nim máš postoj. Vím, že na některých znich pomáháš fotografovat. Zkusil jsi někdy přímo závodit, nebo to plánuješ do budoucna ?

         Ano, na několika závodech jsem již fotil a natáčel a v tom budu pravděpodobně pokračovat, co se závodění týče, to mě nikdy nelákalo. Mám rád klid a přijde, mi že závodit v rybařině je tak trochu hloupost. Přece jen to kazí podstatu rybaření, ovšem je to jen můj názor

Ano je to tak, já třeba závodím rád. Náš tým bude na feederových závodech a ty tam budeš fotit. Těším se až se tam zas uvidíme. Mockrát ti Honzo děkuji za čas a za rozhovor. Chtěl bych ti popřát hodně úspěchů do budoucna. A hlavně, ať si to na rybách pořádně užíváš! Chtěl bys ty něco vzkázat návštěvníkům našich stránek ?

        Snad jen aby si to u vody co nejvíce užili, nehnali se za rekordy a za slevami protože tím rybolov ztrácí své kouzlo a svou podstatu. Děkuji  

                                                                                                                 Díky Tomáš