Zdeňek " DOC" Vašek
Dostalo se mi možnosti udělat krátký rozhovor s legendou české kaprařiny. A taková věc se neodmítá...

Ahoj Zdenku je nám ctí, že právě s Tebou můžeme udělat krátký rozhovor. Tak pojďme na to...

Byl jsi u zrodu kaprařiny v Čechách. Jak na toto období vzpomínáš ?

      Rozhodně to nemělo chybu. Třeba na Labi jsme se shodou okolností ocitli v pozici opice, která našla klíč od banánové plantáže. Spousta velkých kaprů, kteří neznali boilies a nikdy neviděli vlasovou montáž. A vděčíme za to tehdejšímu redaktorovi německého časopisu Karpfenscene(mám pocit, že to byl Andreas Petzold), který nám při společném rybolovu na Pálavě vyprávěl o obrovských kaprech na Rýnu a vyjádřil údiv nad tím, že jsme ještě nezkusili Labe. Na ostatních vodách to bylo velmi podobné, jen jsme byli většinou tehdejších rybářů považováni za exoty. Pouze na Pálavě už v té době na boilie chytalo poměrně dost lidí, jen to ještě neměli mentálně propojené s termínem release, bylo to většinou jen catch.

Chytával jsi s Jardou Vítkem, vynikajícím rybářem. Co dělal jinak než ostatní, že byl tak úspěšný?

     Jarda byl hrozně hodný kluk, který byl ochoten lovu kaprů obětovat nesmírně mnoho. Pro to, aby ulovil kapra, byl kolikrát ochoten riskovat vlastní zdraví. Navíc byl vybaven něčím jako kaprařskou intuicí, která v kombinací s tím, že nemusel chodit do práce a mohl být proto u vody kdykoliv, tvořila skutečně smrtící kombinaci.

Cítíš nějaký posun v kaprařině, jestli ano, jakým směrem ?

     Já to vnímám jako posun oběma směry. Negativum je, že nyní se lovu kaprů věnuje nepoměrně víc lidí, než tehdy. Proto se obtížně hledají nové a zajímavé vody a rybář se musí neustále přizpůsobovat konkurenci ostatních rybářů a neustále mazanějším kaprům, aby byl pořád maximálně efektivní. Ale to je svým způsobem přirozený vývoj.

     Dalším problémem je, že určité procento lidí si sice osvojilo potřebné dovednosti lovu kapra na boilie, ale nedokázalo to spojit s etikou sportovního rybolovu a chováním u vody. Ono procentuálně to je sice stejné jako tehdy, ale v absolutních číslech jde nyní o docela velké množství lidí a podle toho to občas u vody vypadá.Pozitivem je rozhodně obrovský posun ve vnímání trofejních ryb a obecně v zacházení s ulovenou rybou.

Vím o tobě že jsi tenkrát ulovil nádherného kapra kolem 20kg na Orlické přehradě. Prozradíš nám o tomto úlovku něco ? Navštěvuješ přehradu ještě někdy ?

     No to už bylo na sklonku existence carp týmu Jizera, navíc jsem tam byl s někým jiným. Bylo to v roce 2005 na jaře a na víkendové výpravě jsem z hloubky 15 metrů tehdy během tří hodin ulovil dva kapry přes 20 kg. Jeden měl 98 cm a těsně okolo 21 kg, druhý rovných 100 cm a vážil mezi 21 a 22 kg. O třetí rybu podobných parametrů jsem tehdy přišel asi metr před podběrákem. Zvolená taktika - být ve správnou chvíli na správném místě.. .

Jak se od té doby posunuli tvé úlovky co se váhy týče ? Pořád se soustředíš hlavně na kapry ?

     Pořád se soustředím hlavně na kapry, i když poslední dobou mě docela začalo bavit vláčení. Co se týče hmotnosti kaprů, tak jsem se zatím dostal na dvě ryby přes 26 kg, jedna z Cassienu a jedna z menšího jezera v Pyrenejích.

Také vím, že jste si s kamarádem pořídili novou loď na ryby. Je to zase úplně něco jiného lovit z lodě že ?

     Určitě se pořízením lodě před kaprařem otevírá spousta nových možností, protože najednou může lovit v místech ze břehu nedostupných. Sám jsem na to velmi zvědavý a hodně se těším na novou zkušenost.


Lovíš výhradně na českých vodách nebo také v zahraničí?

     Lovím na českých vodách i hodně v zahraničí. Mám rád Francii, horská jezera v Itálii, ledovcová jezera v Rakousku, lovil jsem kapry ve Španělsku, Rumunsku, Chorvatsku , Slovinsku i Maďarsku a na Slovensku. Lovil jsem i na řekách v Rumunsku, Francii, Itálii a Španělsku. V posledních dvou jmenovaných i v brakické vodě kousek od moře. Ale Francie je pro kapraře jednoznačně top.

Preferuješ jednu značku nástrah nebo máš více oblíbených lákadel na ryby?

     Já mám asi výhodu v tom, že osobně znám většinu nejznámějších jmen na našem trhu výrobců nástrah, kteří jsou navíc sami úspěšní kapraři, takže není problém si vybrat mezi jejich kvalitními produkty. Hodně chytám Jet Fish, Mikbaits, Nikl, Nash, ale i Tomáš Blažek, Pelzer a Imperial baits. Ikdyž je fakt, že třeba od Pelzera a Imperial baits preferuji jen jednu příchuť (ořech a monster paradise).

Prozradíš nám nějakou tvou tajnou zbraň na kapry?

     Rozhodně být ve správnou chvíli na správném místě. Jinak jakákoliv tajná zbraň typu nástraha, či koncová udice po určité době ztrácí účinnost, protože kapři jsou vybaveni schopností se učit a podle zjištění australských vědců také mají nezanedbatelnou dlouhodobou paměť. Navíc každý rybář bojuje s konkurencí svých kolegů, kteří také mají pochopitelně své tajné zbraně. Proto by měl být rybář schopen se adaptovat na neustále se měnící podmínky a nebát se improvizace.

Vím že jsi letos byl na výstavě For Fishing, zaujalo tě tam něco ?

     Docela mě zaujalo, kolik lidí se dneska dokáže uživit rybařinou, evidentně neustále narůstá členská základna. A podle nabízeného sortimentu také narůstá množství "nezbytných" věcí pro kaprařinu. Už teď těch nezbytných věcí mám plnou garáž, takže se bojím, co přijde za pět, nebo deset let.. . Také bylo na výstavišti vidět, jak se neustále zdokonalují a vyvíjí i ostatní rybolovné techniky, nejen lov kaprů. Ale jinak jsem neměl moc času, byl jsem hlavně okouknout tu loď.

Říkal jsi že vyrážíš v brzké době na týdenní výpravu ?

      Ano, vyrážím do Chorvatsko na jezero se solidní obsádkou kaprů, kde se dá za příznivých podmínek na jaře, nebo na podzim docela dobře zachytat. Letos nedočkavě vyrážíme hodně brzo, tak jsem zvědavý, jestli vůbec budou kapři aktivní. Jen nesmí foukat prudký vítr, což je zde takové místní specifikum způsobené geologickým profilem okolní krajiny a blízkostí moře. Už jsem zde viděl větrem zlomené garážové konstrukce bivaků a párkrát zažil vítr, který naprosto znemožňuje chytání i bivakování a je lepší to sbalit a odjet. I když letos jsem po dlouhé zimě na chytání tak nadržený, že mě od vody dostane pravděpodobně jen katastrofa globálních rozměrů.

Zdenku moc Ti děkuji za odpovědi. Doufám, že se někdy potkáme třeba u vody, abych ti mohl poděkovat osobně. Měj se dobře a ať Ti berou !!!

                                                                                                                                        Tomáš